Εγγραφή μαθητών στην Α’ τάξη του Σχολείου

Για την καλύτερη κι έγκαιρη ενημέρωσή σας για την διαδικασία εγγραφής των παιδιών σας στο Δημοτικό Σχολείο, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

Στην πρώτη τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2014. Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν  το διάστημα από 15 μέχρι και 29 Μαΐου 2020.

Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται:

1. Αίτηση εγγραφής-Υπεύθυνη δήλωση (Δίνεται από το σχολείο).
  2. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο θα αναζητηθεί υπηρεσιακά για όσους μαθητές έχουν ελληνική ιθαγένεια. (Δεν θα το προσκομίσουν οι γονείς). Οι αλλοδαποί μαθητές πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό γέννησης από τη χώρα τους μεταφρασμένο στα ελληνικά ή ληξιαρχική πράξη γέννησης.
  3. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός ΔΕΗ, τηλεφώνου, νερού, μισθωτήριο συμβόλαιο, κλπ)
  5.  Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου. (Εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο).
  6.  Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ). (Θα δοθεί στους γονείς το σχετικό έντυπο που θα συμπληρωθεί από παιδίατρο και θα επιστραφεί)

Όσοι γονείς επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στο τμήμα Ολοήμερης λειτουργίας του Σχολείου θα πρέπει να υποβάλλουν και σχετική αίτηση - δήλωση.

Χρήστος Μητρογιώργος